DANZARE – kilpa- & esiintymisryhmä

              DANZARE 5v!
Tanssistudiolla alkoi syksyllä 2014 oma kilpa- & esiintymisryhmä DANZARE.

Ryhmään voi hakea seuraavaksi tanssivuodeksi (syksy-kevät) aina toukokuussa valintatestien kautta kaikki samana vuonna 10 vuotta täyttävät. Valintatesteihin ilmoittaudutaan etukäteen  eli seuraa ilmoittelua facebooksivuillamme. Ryhmässä tanssivat käyvät aina myös jollakin muulla tanssitudion tanssitunnilla.

Huom! SIVUN PÄIVITYS KESKEN!

Tanssistudio Minna Koski osallistui ensimmäisen kerran Nuori Kulttuuri kisoihin tanssin osalta maaliskuussa 2013 Lempäälässä kahdella koreografialla.

Toukokuussa 2014 Matilda ja Fanni osallistuivat omalla duollaan Pyörre-tanssikilpailuihin Tampereella ja samalla päätettiin kilpa- ja esiintymisryhmän perustamisesta.

Ensimmäisten valintatestien perusteella Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2014-15 Matilda Orpana, Fanni Anttoora, Amanda Orpana, Melina Järvinen, Viivi Kranni ja Alli Järvinen.

Ensimmäiset kilpailut olivat 8.11.14 Iittalassa eli Iiittalan Tanssin järjestämä ”Lasin Juhlaa”. Kisoihin osallistuttiin 3 koreografialla:

  • lasten 7-11v koreografialla ”Lasitanssiaiset”, jossa tanssivat Amanda Orpana, Melina Järvinen, Viivi Kranni ja Alli Järvinen. Tytöt sijoittuivat hienosti omalla koreografiallaan 3. sijalle ja saivat palkinnoksi Iiitalan lasipalkinnon
  • Kisoihin osallistuttiin lisäksi Matilda Orpanan ja Fanni Anttooran koreografialla ”Lasinukke” (nuoret 12-16v), jossa tanssi myös Melina Järvinen sekä Minnan koreografialla ”Kristalli” (yleinen alle 11v), jossa tanssivat kaikki Danzaren tytöt.

Power Mover aluekisat Hauholla 29.4.2015 Matilda ja Fanni tanssivat omalla koreografiallaan ”Soturit” sijoittuen hienosti E-sarjassa (yläkoulu&lukio) 2. sijalle ja olivat ehdolla myös finaaliin.

Pyörre-mestaruuskisoihin 23.5.15 Tampereella osallistuttiin viidellä koreografialla:

  • ”Phantom of the Opera” yli 16v ryhmät Matilda Orpana, Fanni Anttoora ja Aino Salmi
  • Duo yli 12v : Matilda ja Fanni ”Soturit”, Amanda Orpana ja Viivi Kranni ”Sudenkorennot”
  • Soolo yli 12v Melina Järvinen
  • ryhmät  Amanda, Viivi, Melina ja Alli järvinen ”Bond`s Angels”

Videohaun perusteella Danzaren koreografia ”Etude”valittiin SIB DANCE Sibelius-tanssikilpailuihin Hämeenlinnaan 24.5.15. Työt ja koreografia sai paljon kiitosta tuomareilta.

Esiintymiset:

 

Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2015-16 Fanni Anttoora, Matilda Orpana, Amanda Orpana, Melina Järvinen, Viivi Kranni, Alliu Järvinen, Sanni Rusama, Linnea Järvien ja Nita Savela.

Kisat:

  • Syyshelmi-showtanssikilpailu
  • Dance & Show Me
  • Stoori
  • Magic Move
  • Power Mover aluekisat ja finaali
  • Pyörre

Esiintymiset:

  • Danzaren Syystanssinäytös Hyrkin suulissa
  • tanssistudion joulutanssnäytös ”Elokuvamusiikin siivin – 50v”
  • 5.12.15 50v-syntymäpäiväjuhlissa
  • tanssistudion joulujuhlat
  • tanssistudion kevättanssinäytös ”Prinsessa Ruusunen”
  • tanssistudion kevätjuhlat

 

Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2016-17 Fanni Anttoora, Matilda Orpana, Amanda Orpana, Sanni Rusama ja Nita Savela.

Kisat:

  • Tyrvää Talent
  • Iittalassa Tanssitaan
  • Dance & Show Me
  • Nuori Kulttuuri MOVES
  • Magic Move
  • Pyörre

Esiintymiset:

  • Jungle Go- tanssi- & sirkusnäytös yhdessä Pole Attic Sastamalan kanssa Hyrkin suulissa
  • Joulutanssinäytös Dance Dance Dance Sylvään koulun auditoriossa
  • Kulttuuriapurahojen jakotilaisuus Jaatsilla
  • Sastamalakoti
  • Kevättanssinäytös Matka maailman ympäri Sylvään koulun auditoriossa

 

Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2017-18 Fanni Anttoora, Matilda Orpana, Amanda Orpana, Nita Savela, Pihla Tiensuu, Aino Junttila ja Anniina Junttila. Sanni Rusama oli mukana kevään 2018.

Kisat:

  • Dance & Show
  • Dance & Show

Esiintymiset:

  • Tanssistudion SUOMI 100v-Juhlatanssinäytös 3.12.17 Sylvään koulun auditoriossa
  • 11.12.17 Anninpirtti
  • 14.12.17 tanssistudion joulujuhlat

 

Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2018-19 Amanda Orpana, Nita Savela, Sanni Rusama, Pihla Tiensuu, Aino Junttila, Anniina Junttila, Anni Rajala, Sylvi Räsänen ja Katariina Merinen. (Etätanssijana Matilda Orpana)

 

Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2019-20 Amanda Orpana, Nita Savela, Pihla Tiensuu, Aino Junttila, Anniina Junttila, Sylvi Räsänen, Katariina Merinen, Melina Jalonen, Sanni Haapanen ja Vilma Haapanen. (Etätanssijana Matilda Orpana)

Kisat:

  • 8.12.19 Dance & Show
  • 14.12.19 XMagic Move
  • 15.2.20 Nuori Kulttuuri Moves aluetanssitapahtuma, Humppila

Esiintymiset:

  •  7.9.2019 Danzare 5v-tanssinäytös Hyrkin Suuliteatterissa
  • 1.12.2019 Tanssistudio Minna Kosken tanssinäytös Dance is my life Sylvään auditoriossa
  • 11.12.2019 joulujuhlat tanssistudiolla
  • 10.1.2020 Sastamala tanssii-tapahtuma Torikeskuksessa
  • 25.1.2020 Vammalan Rotareiden 70v-juhlat Seukulla

 

Danzaressa tanssivat tanssivuoden 2020-21  Nita Savela, Pihla Tiensuu, Aino Junttila, Anniina Junttila, Sylvi Räsänen, Katariina Merinen, Melina Jalonen, Sanni Haapanen ja Vilma Haapanen (Etätanssijana Amanda Orpana).